(*A képet az internetről szedtem: innen )
Az egyik abszolút kedvenc ételem a lazac, vagy a lazacpisztráng.
“Az óceánban az atlanti lazac hatalmas területeket jár be, és rohamosan növekszik. 2-4 évvel később teljes ivarérettségben tér vissza a folyókba. Mérete elérheti a 150 cm-t, súlya a 35 kg-ot. A lazac (és a pisztráng) farmokon nevelése ma már általános. Tápérték szempontjából kiváló termék, sok omega-3 zsírsavat és zsírban oldódó A- és D-vitamint tartalmaz. A nevelt lazac egész évben kapható; frissen, fagyasztva, szeletelve, füstölve és pácolva.”
” A lazacpisztráng gyorsan növő fajta, és különösen alkalmas a farmon történő tenyésztésre. Rengeteg omega-3 zsírsavat és zsírban oldódó A- és D-vitamint tartalmaz. Frissen, fagyasztva, füstölve, kész és félkész állapotban értékesítik. Húsa elkészíthető sütve, főzve és roston sütve; felhasználható számos ételben.”
Nálunk szinte minden héten kerül az asztalra valamilyen formában: sütve, vagy főzve valami mártásként (kaporral és citrommal leginkább).
Legutóbb pedig sózással tartósítottunk lazacpisztrángot. Borzasztó egyszerű, nagy szakácstudást sem igényel a művelet:
Hozzávalók:
1/3 rész cukor
2/3 rész só – ezeket összekeverni
A bőrös lazacfilét vagy lazacpisztrángfilét jól bedörzsölni ezzel a cukros sóval, majd fóliába, vagy papírba csomagolni és egy éjszakát a konyhában állni hagyni.
Másnap reggel szép vékony szeletekre szeleteni, és már fogyasztható is. Nagyon finom vajas kenyérrel (fehér kenyér, amit itt sai-nak vagy sepik-nek hívnak), vagy bármilyen salátába.
Egy csavaros üvegbe eltéve pár napig eláll.
Itt Észtországban szinte az összes szupermarketben lehet kapni a halpultban sózott, enyhén sózott, vagy hidegenfüstölt lazacot, lazacpisztrángot.
Végül, de nem utolsó sorban, szeretnék mindenkit emlékeztetni a téli időszakban a D-vitamin fontosságára! Az egyik legjobb D-vitamin forrás a lazac, a tonhal, a csukamájolaj, a kaviár és a gomba.
Szép napot mindenkinek!
Kommentek